Wpływ masażu na organizm człowiekaMechanizm działania masażu jest bardzo skomplikowany i można go podzielić na działanie miejscowe oraz ogólne.

Działanie miejscowe polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych i chłonki w naczyniach limfatycznych. Poprzez wykorzystanie takich technik, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie zwiększa się przemieszczanie płynów przez układ naczyniowy. Tarcie wywołane podczas masażu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie, przyspieszenie dostarczania substancji odżywczych a równocześnie wydalania produktów przemiany materii. Intensywny dopływ tlenu do komórek zwiększa przemianę tlenową w mięśniach, w związku z tym szybciej są wydalane produkty rozpadu powstające w czasie pracy mięśni.

Wzrost przepływu krwi w obwodowych częściach ciała wpływa korzystnie na pracę serca i nerek.

Działanie centralne masażu polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy i układy naszego organizmu. Bodźce przenoszone do mózgu powodują szybsze i bardziej efektywne wykonywanie czynności przez poszczególne narządy ciała.

Masaż oddziałuje na następujące tkanki i układy:


Wpływ masażu na tkankę skórną.

Podczas masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka. Skóra staje się elastyczna i gładka.

Masaż ułatwia oddychanie skórne.

Masaż poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych.

Pod wpływem masażu naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów.

Masaż przyśpiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, dzięki czemu z jednej strony następuje efektywniejsze dostarczanie tkankom i organom substancji odżywczych a z drugiej strony – szybsze wydalanie produktów przemiany materii.

Skóra staje się jędrna i ma odpowiedni kolor.Wpływ masażu na tkankę mięśniową.

Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze.

Masaż powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii.

Masaż zwiększa zdolność mięśni do pracy. Po 5-cio minutowym masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta 3-5 krotnie.

Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym.Wpływ masażu na stawy i aparat więzadłowy.

Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł i za razem stopień ruchomości stawu.

Pod wpływem masażu zdolność stawów do pracy jest sprawniej przywracana, a ryzyko kontuzji maleje do minimum.Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny.

Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy, co powoduje wzmożenie zaopatrywanie organów w tlen i substancje odżywcze.

Masaż zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwidacje objawów zastoinowych, zastoinowych także wchłanianie obrzęków.

Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej.

Masaż zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.

Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i rośnie szybkość obiegu krwi.Wpływ masażu na układ nerwowy.

Masaż oddziaływuje na centralny i obwodowy układ nerwowy.

Masaż działając na centralny układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju.

Masaż w zależności od potrzeby może działać pobudzająco bądź też uspokajająco.Wpływ masażu na pozostałe układy.

Masaż przyśpiesza krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa.

Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen.

Masaż wpływa na układ pokarmowy optymalizuje jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalanie produktów nie strawionych.

Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia się ich czynność filtracyjna i lepiej wydalane są substancje przemiany.