Taping – jak to działa i w czym pomaga

Pomysł wykorzystania specjalnego elastycznego plastra w terapii zrodził się w Japonii gdzie jest powszechnie stosowany od 40 lat. Człowiekiem który zasłynął jako jej prekursor jest Dr Kenzo Kase – japoński chiropraktyk, dociekał dlaczego musi wielokrotnie usuwać dolegliwości bólowe u tych samych pacjentów. Stwierdził, że nadmiernie napięte, często stwardniałe mięśnie zaburzają biomechanikę stawów. Doszedł do wniosku, że masaże mogą rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich destruktywną siłę, ale nie przynoszą długotrwałych efektów. Kase zaprojektował więc specjalną taśmę z elastycznej bawełny i naklejał ją pacjentom na przykurczone mięśnie aby wydłużyć efekt leczniczy. Nazwał nową metodę Kinesio-Taping, co w tłumaczeniu oznacza „taping poruszający” (oddziaływujący na dynamikę ruchu). Dzięki elastyczności taśmy każdy pacjent (sportowiec) mógł się nieskrępowanie poruszać i wykonywać swobodnie czynności dnia codziennego.

Działanie kinesiology tapingu na organizm

Terapia kinesiology taping wykorzystuje sensoryczne oddziaływanie plastra na organizm w celu uruchomienia możliwości kompensacyjnych organizmu. Plaster posiada elastyczność 130-140% (nie ogranicza ruchów), ciężar i grubość zbliżone do parametrów skóry, nie zawiera leków ani latexu, odporny na działanie wody (możliwość kąpieli), dzięki falowemu utkaniu umożliwia przepływ powietrza co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną. Co ważne jest hipoalergiczny, zazwyczaj nie wywołuje żadnych, niepożądanych reakcji skórnych. Odpowiednio zaaplikowany funkcjonuje 7-10 dni.

Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, wpływają na korekcję ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie. Dzięki możliwości korekcji mechanicznej kinesiology taping może zmniejszyć nacisk (kompresję) tkanek miękkich (w tym tkanki nerwowej) co w zespołach bólowych daje niemal natychmiastowy efekt przeciwbólowy oraz usprawnia lub wręcz umożliwia postęp procesom gojenia.

Technika aplikacji

Taśma zostaje nałożona na rozciągniętą część ciała. Po powrocie do normalnej pozycji taśma unosi lekko skórę. Zazwyczaj efektem aplikacji jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, a to usprawnia mikrokrążenie krwi i limfy. Pozytywny efekt przynosi również zdjęcie nacisku z tkanki łącznej, unerwienia skóry, powięzi, ścięgien i pochewek ścięgien, naczyń limfatycznych, mięśni, torebek stawowych, mazi stawowej, chrząstek jak i układu krążenia i receptorów bólu. Poszczególne struktury zostają uwolnione, dzięki temu zmiany tkanki łącznej, opuchlizny, blizny, zwężenia naczyń i niedokrwienia tkanek, produkty przemiany materii itp. zostają zaopatrzone w substancje odżywcze.

Wykorzystanie praktyczne kinesiology tapingu

Mimo, że kinesiology taping kojarzy się głównie ze sportem, można go wykorzystywać w codziennej pracy praktycznie u wszystkich pacjentów.

W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z wadami postawy wynikającymi ze złych nawyków, siedzącego trybu życia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, praca przed monitorem komputera, wielokrotne powtarzanie podobnych czynności (pisanie na klawiaturze, przewracanie kartek, itp.) przeciąża mięśnie grzbietu i obręczy barkowej, osłabia je, wiotczeją nieużywane mięsnie brzucha. Nadwyrężają się również ścięgna mięsni przedramion (głównie prostowników oraz zginaczy nadgarstka). Sylwetka ulega przygarbieniu, mięśnie piersiowe przykurczają się, plecy zaokrąglają się, krążki międzykręgowe ulegają obniżeniu a z czasem coraz poważniejszym zmianom degeneracyjnym. Zakłócona biomechanika doprowadza do powstawania wielu bolesnych schorzeń – dyskopatii, rwy ramiennej, kulszowej, zespołów bólowych (łokieć tenisisty, bark golfisty). Również w tych powszechnie występujących jednostkach chorobowych dużą ulgę przynoszą aplikacje kinesiology tapingu.

Kinesiology taping jest również bardzo skuteczny w doleczaniu wszelkich zespołów bólowych i przeciążeniowych.

Stosujemy go:

Kinesiology taping jest subtelną metodą fizjoterapeutyczną ale bardzo efektywnie uzupełnienia terapię. Jego zaletą jest czas oddziaływania. Pacjent korzysta z sesji terapeutycznych 3-5 razy w tygodniu, przez 1-2 godziny. Aplikacje kinesiology tapingu nakładamy i ich działanie trwa przez całą dobę około tygodnia. Pacjent ma pełny komfort użytkowania – może się w nich kąpać, uprawiać sport, pływać na basenie. Te zalety połączone z rzeczywistym odczuciem poprawy samopoczucia sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z tej formy terapii a fizjoterapeuci chętnie podnoszą swoje kwalifikacje właśnie w tej dziedzinie, gdyż istotą leczniczego oddziaływania kinesiology tapingu jest odpowiedni sposób i technika aplikacji a nie sam plaster.