Palenie papierosów – wpływ na zdrowie i zdolności treningowe

Opublikowano wiele badań potwierdzających silny związek między paleniem tytoniu a różnorodnymi problemami, przede wszystkim z nowotworami i chorobami sercowo-naczyniowymi, ale czy to koniec niepożądanych efektów palenia?

A przede wszystkim miażdżyca są jednymi z głównych przyczyn umieralności w społeczeństwach. Wiele badań wykazało, że ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, do tego dochodzi często hipercholesterolemia i nadciśnienie.

Istnieje wiele publikacji, gdzie potwierdzono to, że palenie zmniejsza gęstość mineralną kości, co skutkuje między innymi zwiększoną podatnością na złamania. Osoby palące nałogowo w porównaniu do ludzi, którzy nigdy nie palili mogą mieć nawet o 20% mniejszą gęstość kości! Takie osoby są bardziej podatne na złamania, zwichnięcia i tym podobne, wszystkie struktury jak chrząstki, stawy, ścięgna są w pewien sposób upośledzane.

W 2018 roku zbadano wpływ palenia na większość struktur układu kostno-mięśniowego, dowiedzono, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy palą mają większe bolesności stawów (głównie kolan), w wielu przypadkach choroba może się nawet pogarszać przez ten jeden czynnik jakim są nasze omawiane używki.

Palenie może prowadzić do upośledzenia dostarczania tlenu do mitochondriów i zdolności w generowaniu ATP, co skutkuje między innymi zmniejszoną wytrzymałością skurczową mięśni szkieletowych (zadyszka po wejściu na trzecie piętro u palaczy.

Wszyscy wiedzą, że palenie to cichy zabójca,  jednak nawet w kontekście wydolności sportowej może wiele popsuć.  Składniki dymu papierosowego i ogólnoustrojowe mediatory zapalne nasilają proteolize (rozpad białek) i niestety zmniejszają MPS (syntezę białek mięśniowych), utrudniając rozwój mięśni.
Miostyna to białko odpowiedzialne za ograniczenie rozwoju mięśni, znamy przykłady zawodników kulturystyki którzy mogli nawet naturalnie zbudować ogromną masę mięśniową przez tak zwaną delecje miostatyny, czyli po prostu „wyłączenie” genu odpowiedzialnego za jej produkcję.

Dla osób chcących budować masę może być to pożądana mutacja. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ palenie papierosów znacznie zwiększa stężenie miostatyny u palaczy co skutkuje oczywistymi trudnościami z przybraniem masy mięśniowej.

Serce to tak naprawdę najważniejszy mięsień, który pozwala nam żyć. Palenie może powodować przerost mięśnia sercowego.

Samce szczurów przypisano do jednej z czterech grup:

C – szczury nieprzeszkolone bez ekspozycji na palenie tytoniu

E – ćwiczone szczury bez ekspozycji na dym papierosowy

CS – szczury nieprzeszkolone, ale narażone na palenie tytoniu

ECS – ćwiczone szczury narażone na dym papierosowy

Wszystkie z nich pływały pięć razy w tygodniu po 60 minut na sesję, przez 8 tygodni.

Dobę po ostatnim dniu protokołu naukowcy pobrali mięśnie brodawkowe w celu analizy mechaniki mięśnia sercowego.

Wnioski: Mimo tego, że ćwiczenia same w sobie zmniejszyły zwłóknienie tkanek to ich połączenie z paleniem tytoniu nasiliło przerost mięśnia sercowego.

W innym badaniu gdzie ekspozycja na dym papierosowy również wiązała się z przerostem mięśnia sercowego, suplementacja przeciwutleniaczami cofała niekorzystne skutki związane z paleniem.

To są między innymi bezpośrednie efekty palenia papierosów, ale na tym nie koniec. W wielu przeglądach obserwuje się tendencję palaczy do zmniejszonej aktywności fizycznej.

Palenie prawdopodobnie nie wpływa negatywnie na siłę mięśni, a nikotyna sama w sobie może mieć krótkotrwały, pozytywny wpływ na zdolności motoryczne, przez zwężenie naczyń obwodowych, podwyższone ciśnienie, przyspieszenie skurczu serca.
Palenie papierosów, podczas ciąży powoduje szereg zaburzeń u dziecka. Tlenek węgla zawarty w dymie tytoniowym wiąże się z hemoglobiną, pozbawiając płód tlenu, co często skutkuje niską masą urodzeniową dziecka. Stwierdzono również, że inne toksyny w dymie tytoniowym, w tym nikotyna, kadm, ołów, rtęć i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, powodują zespół nagłej śmierci niemowląt, przedwczesne porody i zmniejszoną płodność u kobiet.
Krótka wiadomość dla Panów – palenie może powodować zaburzenia erekcji.

PODSUMOWANIE

Palenie papierosów to jeden z głównych powodów wielu jednostek chorobowych, można śmiało powiedzieć, że gdybyśmy postawili dokładnie dwie te same osoby, jednej kazali palić drugiej nie to po jakimś czasie ćwiczeń siłowych nie dość, że osoba nie paląca byłaby zdrowsza to też miałaby więcej masy mięśniowej (zakładając, że wszystkie zmienne są takie same). Starajmy się rzucić ten zgubny nałóg oraz namawiajmy bliskich do tego samego, szanujemy zdrowie i życie.