Masaż to szczepionka na Twoje troski

Amerykańscy naukowcy udowodnili skuteczne działanie masaży. Zapobiegają różnym dolegliwościom i mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Zdaniem ekspertów wpływają pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na duszę, wprawiając nas w stan lekkiej ekstazy.

Badacze dowiedli, że pod wpływem masażu zachodzą zmiany w ludzkim układzie hormonalnym i odpornościowym. W badaniach przeprowadzonych przez Amerykanów wzięło udział 53 ochotników, których podzielono na dwie grupy. Pierwszą – liczącą 29 osób, poddano 45-minutowemu masażowi szwedzkiemu (intensywny masaż z głębokim uciskiem, urozmaicony różnorodnymi technikami jak głaskanie, rozcieranie czy oklepywanie), natomiast 24 badanych doświadczyło 45-minutowego lekkiego masażu dotykowego. Masażyści przeszli ujednolicony kurs postępowania z pacjentem, by wyniki badań były miarodajne. Od uczestników eksperymentu pobierano krew na 30 minut przed zabiegiem oraz kilkakrotnie po jego zakończeniu.

W rezultacie okazało się, że masaż szwedzki bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm, znacząco redukując stres i wywołując uczucie euforii. Ale zakres korzystnego działania masażu na psychikę i wygląd jest o wiele bardziej zróżnicowany. Tak naprawdę istnieje szeroki wachlarz zabiegów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Modelowanie sylwetki

Zarówno dla pań, jak i panów, bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny. Gdy czujemy się atrakcyjni, automatycznie wzrasta nasza pewność siebie i wysoka samoocena. Jednym z zabiegów, które mają wpływ na nasz wygląd, są masaże upiększające.

Masaż czekoladą opiera się na klasycznych technikach. Masażysta nakłada mNa wyróżnienie z pewnością zasługuje drenaż limfatyczny. – Jest to zabieg pompująco-ugniatający, który usprawnia przepływ limfy w organizmie. Dzięki niemu poprawia się krążenie krwi, co pozwala wyeliminować nieestetyczny cellulit. Miejsca, w których występuje „pomarańczowa skórka” są przez terapeutę masowane wolno i delikatnie. Komfort pacjenta zwiększa fakt, iż zabieg jest wyłącznie powierzchowny i tkanki ciała nie ulegają rozgrzaniu. Pozytywne efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu, gdyż drenaż poprawia ukrwienie i dotlenienie ciała. Z innych zabiegów antycellulitowych warto wymienić bardzo popularny masaż bańką chińską, który skutecznie ujędrnia skórę i wysmukla sylwetkę oraz przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Relaks i odprężenie

Prócz wyglądu zewnętrznego, równie istotny dla naszego samopoczucia jest spokój wewnętrzny, o który przy dzisiejszym, bardzo szybkim tempie życia jest niezwykle trudno. Codzienne troski, stres czy różnego rodzaju konflikty powodują, że jesteśmy nerwowi. Znakomitym panaceum na stres i przemęczenie są masaże relaksacyjne. Masaż ma właściwości relaksacyjne, rewitalizacyjne oraz energetyczne. Nasze mięśnie zostaną rozluźnione bez odczucia bólu, a orientalne zapachy przynoszą ukojenie i harmonijną równowagę naszym skołatanym nerwom.

Masaż jest też świetnym lekarstwem na obniżenie wewnętrznego poziomu agresji. Uczniowie sprawiający problemy wychowawcze w angielskich szkołach są odsyłani na kilkuminutowe masaże. Ma to pomóc w zapanowaniu nad emocjami oraz zmniejszyć stres, lęki i napięcia. Programem zostały objęte 74 szkoły w Wielkiej Brytanii. Być może w przyszłości takie formy wychowawczo-edukacyjne dotrą też do polskich szkół. Wiele firm zamawia masaże dla swoich pracowników, przez co podnoszą ich wydajność i przeciwdziałają stresom.

Zapobieganie bólom

Masaże są wyśmienitą metodą profilaktyczną. Wspominany już drenaż limfatyczny skutecznie likwiduje żylaki. Jest on szczególnie polecany jako zabieg poprawiający kondycję nóg. Zapobiega powstawaniu kurczy mięśni, stóp i podudzi. Ponadto jest on wskazany dla osób przechodzących rehabilitację. Masaż grzbietu eliminuje uciążliwe bóle pleców. Szczególnie narażone są na nie osoby wykonujące pracę siedzącą. Masaż jest też wspaniałym sposobem na zwalczenie bólów głowy, które w dzisiejszych czasach dla wielu ludzi stały się codziennością. Jak udowodnili hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie, 30-minutowe masowanie odpowiednich części ciała eliminuje uczucie bólu na 24 godziny. Zamiast zażywać leki przeciwbólowe, warto więc skorzystać ze wspaniałych właściwości masaży.