Masaż po Zabiegach Chirurgii Plastycznej

W okresie rekonwalescencji kluczową rolę odgrywają drenaże limfatyczne, które poprawiają wydolność limfatyczną organizmu, zmniejszają obrzęki i modelują ciało. Masaże całego ciała powodują rozbicie kuleczek tłuszczowych oraz ich naturalne spalanie przez organizm. Jeżeli liposukcji został poddany duży obszar ciała, masaże zagwarantują równe przyleganie skóry, bez zgrubień i nierówności. Z uwagi na wiotkość skóry po liposukcji stosowanie mechanicznych drenaży może przynieść odwrotny skutek i zamiast pobudzić układ limfatyczny dodatkowo rozciągnąć i zdeformować skórę.

Charakter masażu jest indywidualny dla każdego pacjenta oraz zależny od wykonanego zabiegu, obecnego stanu zdrowia oraz zaleceń lekarza.

Cel masażu:

Są to najczęstsze następstwa wielu zabiegów, lecz sam tok i przebieg masażu jest rzeczą charakterystyczną dla każdego pacjenta. Ilość oraz częstotliwość masaży zawsze jest ustalana indywidualnie z masażystą. Pierwszy manualny drenaż limfatyczny można wykonać już 3 dni po zabiegu liposukcji i 5 dni po zabiegu abdominoplastyki (plastyki brzucha). Masaż nie wymaga wcześniejszego przygotowania i nie jest bolesny. Zalecana jest seria 10-15 drenaży wykonywanych 3-2 razy w tygodniu.

W bardzo wielu przypadkach plastyki zalecane jest wykonanie kilku masaży jeszcze przed samym zabiegiem w celu uelastycznienia i odżywienia tkanek oraz pobudzeniu pracy mięśni. Okres w jakim możliwe jest bezpieczne korzystanie z masaży należy zawsze uzgodnić z lekarzem prowadzącym. 

Masaże powinno wykonywać się: