Masaż, czy pomoże w walce z bezsennością?

Okazuje się, że tak! Masaż powszechnie kojarzy się z pozytywnym wpływem, jaki wywiera na nasz układ ruchu, jednak warto czasem wejść w temat nieco głębiej po inne, nie mniej wartościowe korzyści płynące z zastosowania technik manualnych. Jedną z takich mało docenianych, jednocześnie mającą podstawy naukowe zaletą masażu jest jego skuteczność w walce z zaburzeniami snu. W związku z powszechnie występującymi współcześnie problemami z jakością snu, to informacja ta wydaje się być znakomitą wiadomością dla wszystkich, cierpiących na bezsenność. Zanim jednak przejdę do tego jak, warto najpierw ustalić komu masaż może pomóc w odzyskaniu panowania na swoim snem.

Licznie przeprowadzone badania nie pozostawiają cienia wątpliwości co do potencjalnych profitentów, masaż może być stosowany w dużym przedziale przypadków. Otwiera to tym samym szerokie pole do działań dla masażystów, ponieważ udowodniono, że masaż znacznie wpływa na poprawę jakości snu zarówno u niemowląt, jak i u osób starszych, włączając młodzież, dorosłych oraz osoby z różnego rodzaju chorobami. Rzecz jasna, że czynniki generujące bezsenność bądź zaburzające sen u każdej z tych grup będą inne. Przykładowo u osób chorych, jednym z ważniejszych czynników powodujących problemy ze snem jest ból i dyskomfort mający korzenie w danej dolegliwości, podczas gdy osoby z pozoru zdrowe, mogą być od wewnątrz „wysysane” przez towarzyszący im na co dzień stres, nie pozwalający zasnąć czy przespać całej nocy. Warto zwrócić też uwagę na osoby w podeszłym wieku, mające często zaburzenia związane ze zmianą jakości snu. Faktem jest to, że bez względu na przyczyny powstania zaburzeń, u wszystkich tych osób zastosowanie masażu wywoływało pozytywne efekty w postaci głębszego, dłuższego i lepiej regenerującego snu. Co ciekawe, badania pokazały, że z dobroczynnego działania masażu korzystać mogą także osoby z poważnymi schorzeniami, jak choroba niedokrwienna serca, czy nowotwór kości i piersi, a także w stanach po wszczepieniu by-passów, czy w okresie po menopauzie. Pracując jednak z chorymi, bądź seniorami należy szczególnie ostrożnie podchodzić do planowania i wykonywania zabiegów, traktując każdą osobę indywidualnie i kierując się swoją najlepszą wiedzą rozważać nie tylko wskazania, ale i przeciwwskazania do wykonywania masażu.

Zatem co i jak masować? Aby poprawić parametry snu nie trzeba koniecznie masować grzbietu. Wyniki badań mówią, że owszem, masaż grzbietu daje oczekiwane rezultaty, ale widoczne efekty dawał masaż stóp. Mało tego, zaburzenia snu wynikające z dolegliwościami innych części ciała również ulegały złagodzeniu jako pośredni efekt leczenia danej dolegliwości. Osobom starszym i pacjentom z zaburzeniami układu krążenia, zdecydowanie lepiej wykonywać masaż stóp, który zachowując korzystne działanie, nie obciąża tak bardzo systemu sercowo-naczyniowego.

Masaż „na bezsenność” dobrze jest wykonać wieczorem, po wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych, powinien trwać około 30 minut. Minimalna dla podtrzymania rezultatów liczba masaży, to dwa zabiegi tygodniowo. Chwyty powinny być wolne, płynne i spokojne. Jednak odnosząc się do wyników badań, okazuje się, że także refleksoterapia stóp i akupresura są skutecznymi metodami przeciwdziałającymi bezsenności.

Czy zatem mając możliwość skorzystania z profesjonalnie wykonanego masażu, z którego można czerpać wiele innych, dodatkowych korzyści wpływających na zdrowie i relaks po całym dniu w stresie, warto faszerować się chemią?