Masaż – co należy wiedzieć przed wybraniem się na masaż?

Trudno stwierdzić jednoznacznie kiedy ludzkość dowiedziała się, że masaż ma dobroczynny wpływ na ciało i umysł, można jednak mieć pewność, że wiedzieli o tym już starożytni Egipcjanie. Istnieją na to dowody w postaci rysunków na papirusach, które pochodzą sprzed 5000 lat! 

Masaż istniał też w starożytnych Chinach i Indiach, gdzie najpierw był częścią rytuałów religijnych, a z czasem przeniknął do medycyny ludowej. W starożytnej Europie największe zasługi w propagowaniu zalet masażu mieli Grecy. To oni sprawili, że jego tajniki dotarły do Rzymu i pomagały w walce z bólem spowodowanym rwą kulszową samemu Juliuszowi Cezarowi. 

W epoce renesansu, dzięki francuskiemu lekarzowi Ambrożemu Paremu, masaż stał się oficjalną metodą leczenia. Przez wiele lat był także przedmiotem badań lekarzy, m.in. Pera Henrika Linga oraz profesora Izydora Zabłudowskiego, który pod koniec XIX wieku kierował Zakładem Masażu Leczniczego w Berlinie.

Dziś, masaż ponownie odgrywa ważną rolę nie tylko jako metoda leczenia, lecz także jako element zdrowego stylu życia. 

Jak się przygotować do masażu?

Skorzystanie z masaży nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto jednak wiedzieć, że posiłek należy zjeść najpóźniej półtorej godziny przed zabiegiem. Wybierając się na masaż, najlepiej ubrać się w wygodny strój, zdjąć biżuterię, a także mieć pod ręką gumkę do włosów. Masażysta z pewnością przypomni o związaniu ich w taki sposób, by nie zakrywały karku.

W zależności od wybranego masażu klienci są proszeni o okrycie się ręcznikiem lub skorzystanie lub pozostanie w bieliźnie.

Rodzaje masaży

Na całym świecie istnieje tak wiele rodzajów i technik masażu, że trudno wymienić je wszystkie. Nawet słowo masaż przestało już oznaczać wyłącznie techniki pracy z ciałem, z których korzystają terapeuci i masażyści, a zaczęło określać również orientalne rytuały kosmetyczne, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. 

W dużym skrócie rodzaje masaży można podzielić na ogólne, oparte na zasadach masażu klasycznego, oraz specjalistyczne, na przykład masaż sportowy czy lomi lomi. 

Masaże różnią się od siebie przede wszystkim techniką i intensywnością wykonania, czasem trwania oraz wpływem na organizm. Łączą je natomiast dwie rzeczy – pobudzają krążenie i zapewniają uczucie błogości.

Masaż klasyczny

Ludzie, którzy żyli kilka tysięcy lat temu, stosowali ten rodzaj masażu intuicyjnie, jako antidotum na różne dolegliwości lub dla odprężenia. Dzisiaj masaż klasyczny jest najpopularniejszą formą masażu, ma co najmniej kilkanaście technik wykonania i stanowi bazę dla wielu innych metod pracy z ciałem.

W zależności o tego, jaką intensywność ma masaż klasyczny, może mieć działanie lecznicze, relaksacyjne lub pobudzające. Celem masażu klasycznego jest przede wszystkim poprawienie psychofizycznego stanu osoby masowanej. Aby było to możliwe, stosuje się różne techniki nacisku na ciało, m.in. głaskanie, rozcieranie i ugniatanie.

Efekty? Złagodzenie odczuwanego bólu, zmniejszenie napięcia i regeneracja mięśni, odżywienie tkanek wewnętrznych, zwiększenie elastyczności i sprężystości ciała, a nawet przyspieszenie przemiany materii.

Masaż tajski

W czasach starożytnych z masażu tajskiego mogła korzystać tylko rodzina królewska. Dziś na szczęście nie trzeba mieć określonego pochodzenia, aby móc sprawdzić jego działanie na własnej skórze. Bo o tym, że ma dobroczynne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niech świadczy o tym choćby fakt, że w Polsce masaż tajski jest obecnie najchętniej wybieranym masażem orientalnym. 

W Tajlandii masaż tajski funkcjonuje pod nazwą nuat phaen boran, co można przetłumaczyć jako „klasyczny masaż”. Tyle że z masażem klasycznym masaż tajski ma niewiele wspólnego.

Pierwsza różnica polega na tym, że do masażu tajskiego należy się ubrać, najlepiej w luźne spodenki i niekrępującą ruchów koszulkę. Druga – na tym, że osoba masowana nie leży na łóżku do masażu, tylko na materacu o umiarkowanej twardości. Trzecia różnica polega z kolei na tym, że osoba masowana jest aktywnym uczestnikiem masażu i przyjmuje wiele różnych pozycji, które wywodzą się z pięciu postaw jogi pasywnej: leżeniu przodem, tyłem i bokiem, a także pozycji siedzącej i odwróconej. Ostatnią różnicą jest to, że w przeciwieństwie do masażu klasycznego, w masażu tajskim używa się nie tylko dłoni i kciuków, lecz także łokci, przedramion oraz stóp.

Na czym polega masaż tajski? Jak każdy masaż – na rozluźnieniu tkanek miękkich i mobilizacji stawów za pomocą rytmicznych ucisków. Zaczyna się go zawsze od zewnętrznych części ciała, a prowadzi od stóp ku głowie. Na początku celem masażu jest poprawienie przepływu energii w ciele, następnie skupia się uwagę na zwiększeniu ruchliwości w stawach, a kończy intensywnym rozciąganiem.   

Masaż twarzy

Wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek to naturalny proces spowodowany tym, że z wiekiem nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu. Wiele osób, które chciałyby zatrzymać widoczne oznaki starzenia, decyduje się na botoks. Na szczęście jest jeszcze inny, nieinwazyjny i bardzo przyjemny sposób, by wpłynąć na wygląd i ogólną kondycję skóry. Mowa oczywiście o masażu twarzy, który działa jak zastrzyk energii, tyle że bez użycia igły.

W Polsce, obok klasycznego masażu twarzy, coraz większą popularnością cieszą się azjatyckie rytuały pielęgnacyjne. Jednym z masaży, który codziennie zyskuje nowe grono zwolenniczek, jest japoński masaż twarzy Kobido.

O masażu Kobido mówi się, że to niechirurgiczny lifting twarzy. To manualny, bardzo intensywny zabieg, który działa na głębokie struktury skóry. Zabiegi tego typu sprawiają, że skóra jest mocniejsza, a jednocześnie pozwala lepiej ją odżywić.

Masaż Kobido to bardzo głęboki masaż, który wykonywany jest na powierzchni skóry. Jego korzenie wywodzą się z techniki medycznego masażu ze wschodniej Azji oraz tradycyjnego masażu japońskiego. Ten lifting twarzy ma na celu zrelaksować i odprężyć osobę, która jest masowana, a szybkie i zdecydowane ruchy mają pobudzić skórę i produkcje składników, które są niezbędne do uzyskania efektu liftingu.

Masaż ten to naturalna alternatywa dla współczesnej medycyny estetycznej, która bardzo często opiera się na zabiegach ingerencyjnych jak zastrzyki z kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej lub założenie nici liftingujących.

O tym, że japoński masaż twarzy naprawdę działa i daje rewelacyjne efekty, przekonała się już niejedna kobieta,, poprawia on napięcie skóry i wygładza zmarszczki, zarówno te w kącikach ust, jak i te w okolicach oczu czy na czole. Wykonując go regularnie, można się także spodziewać wyszczuplenia owalu twarzy oraz zniwelowania obrzęków.

Masaż bańką chińską

Chociaż bańki chińskie kojarzą się głównie z działaniem, które przyspiesza powrót do zdrowia po chorobie, mają one także inne zastosowanie. Okazuje się bowiem, że jeśli wykorzysta się je do masażu, pomogą poprawić wygląd sylwetki. 

Masaż bańką chińską jest metodą, która polega na wykorzystaniu próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Dzięki swoim właściwościom poprawia krążenie krwi, i usuwa z organizmu nadmiar toksycznych substancji. To z kolei sprawia, że przyspieszają procesy spalania tkanki tłuszczowej, a cellulit… znika! 

Masaż bańką chińską zaczyna się od natłuszczenia skóry oliwką lub specjalnym olejkiem. Następnie masażysta przystawia bańkę do wybranego punktu i przyciska ją do ciała. W ten sposób w bańce wytwarza się podciśnienie, które zasysa fałd skóry i leżące pod nią tkanki. Kolejnym etapem masażu jest pociąganie za bańkę i wykonywanie nią okrężnych ruchów w kierunku węzłów chłonnych. Efektem tego działania jest rozluźnienie mięśni oraz ujędrnienie skóry. Same plusy!

Masaż relaksacyjny  

Idealne połączenie masażu klasycznego i energetycznego. Pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a do tego likwiduje napięcie, przywraca prawidłowy rytm serca i wydłuża oddech. Sprzyja regeneracji sił, wyciszeniu i głębokiemu relaksowi. To wymarzony element wypoczynku po czasie wzmożonej aktywności lub chwila błogiego relaksu w ramach regularnej troski o równowagę ciała i ducha.

W przeciwieństwie do masażu klasycznego, który stosuje się przede wszystkim jako metodę leczenia, wspomagającą walkę z różnego rodzaju schorzeniami, masaż relaksacyjny jest propozycją dla osób prowadzących bardzo aktywny, wręcz zabiegany styl życia. I choć techniki masażu relaksacyjnego są zbliżone do technik masażu klasycznego, nie ma tu rozcierania poprzecznego ani energicznych ucisków. Masaż relaksacyjny polega głównie na powolnych, spokojnych ruchach, które obniżają napięcie mięśni i nerwów.  

Aby wzmocnić uczucie błogości i wyciszenia, do masażu relaksacyjnego używa się olejków, które pobudzają zmysły. Delikatne masowanie w połączeniu z kojącymi zapachami sprzyja rozluźnieniu ciała, poprawie samopoczucia i jeszcze głębszemu odprężeniu.

Maderoterapia

Maderoterapia jest odkryciem i niewątpliwym zaskoczeniem w terapii antycellulitowej i ujędrniającej. Ten masaż to połączenia drenażu limfatycznego, manualnych technik masażu z intensywnym masażem za pomocą specjalnych, anatomicznie zaprojektowanych drewnianych narzędzi. Masaż ten, wpływa na modelowanie ciała w znacznie krótszym czasie niż na przykład przy samym drenażu limfatycznym czy masażu bańką. Zapobiega rozstępom, zwalcza cellulit i może spowodować zmniejszenie pomiarów obwodów. Masaż za pomocą drewnianych narzędzi ma na celu osiągnięcie redukcji tkanki tłuszczowej, zmniejszenie cellulitu, ujędrnienie, wygładzenie i wymodelowanie ciała. Terapia choć przeprowadzana za pomocą twardych drewnianych narzędzi jest w odczuciu bezbolesna i często określana jako głęboko relaksacyjna.

Masaż lomi lomi

Tradycja lomi lomi sięga setek lat wstecz, kiedy był on nieodłączną częścią hawajskiej kultury i stałym elementem dnia codziennego. Na przestrzeni lat rozwinęło się wiele form lomi lomi. Jedną z nich jest lomi lomi nui, czyli masaż świątynny. 

Masaż lomi lomi nui obejmuje całe ciało (poza częściami intymnymi), a wykonuje się go głównie przedramionami. Osoba masowana przez cały czas trwania masażu pozostaje nago, jest to więc jedyna rzecz, na jaką trzeba być przygotowanym. 

Masaż czekoladowy

Oparty na technikach masażu klasycznego masaż czekoladowy ma działanie odprężająco-relaksujące. Świetnie wpływa na skórę, mięśnie i stawy, a także na układ krwionośny i nerwowy. 

Masaż czekoladowy rozpoczyna się zazwyczaj delikatnym peelingiem, dzięki któremu skóra lepiej i szybciej wchłania cenne składniki zawarte w olejku czekoladowym. Następnie rozpoczyna się masaż z wykorzystaniem elementów masażu klasycznego, którego celem jest zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego. Masaż czekoladowy kończy się owinięciem ciała w folię i przykryciem go kocem, by olejek czekoladowy jeszcze bardziej ujędrnił i nawilżył skórę. Po 15-20 minutach folię się odwija i zmywa z ciała czekoladę.

Czy warto skorzystać z masażu?

W czasach, gdy blisko 1/3 doby spędzamy w pozycji siedzącej, a później wpadamy w wir kolejnych obowiązków, łatwo zapomnieć, jak ważna jest równowaga ciała i ducha. Być może to z powodu intensywności codziennego zabiegania tak trudno nam uwierzyć, że wystarczy kilkadziesiąt minut masażu, by tę równowagę przywrócić. Najlepiej przekonać się na własnej skórze, że już jeden zabieg zapewnia odprężenie i relaks, na który nie trzeba czekać do następnego urlopu.