Masaż biurowy
Masaż biurowy – korporacyjna moda ostatnich lat. Pracownicy mogą z niego skorzystać w miejscu pracy systematycznie lub jednorazowo podczas konferencji, szkoleń lub wyjątkowych dni w firmie. Co daje pracownikom masaż w pracy? Skąd wzięła się ta idea? I jak to wygląda?
Zgodnie z podejściem Corporate Wellness pracodawcy oferują pracownikom coraz więcej benefitów związanych ze zdrowiem, a masaż to chyba jedna z najprzyjemniejszych i najszybszych form profilaktyki zdrowotnej. Masaż biurowy został stworzony z myślą o ludziach pracujących głównie w pozycji siedzącej (np. pracownicy biurowi, kasjerzy, programiści, graficy). Jednak wykonywany może być nie tylko w korporacyjnych biurach. Inna nazwa tego masażu to work site massage czyli po prostu masaż w miejscu pracy. A zatem sprawdzi się u wszystkich narażonych na duże przeciążenia i często uciążliwą pozycję pracy (np. pracownicy sklepów meblowych, sprzedawcy, stomatolodzy). Są oni szczególnie narażeni na dolegliwości bólowe kręgosłupa i urazy, a w dłuższej perspektywie także na zmiany zwyrodnieniowe stawów i wady postawy.
Na co pomaga masaż biurowy?
- bóle pleców i karku
- sztywność mięśni i stawów
- napięcie w barkach
- bóle głowy
- obrzęki nóg
- zimne dłonie (zaburzenia krążenia obwodowego)
- sztywność, ból lub mrowienie nadgarstków i rąk
- stres
- napięciowy ból brzucha
- spadek koncentracji
- spadek kreatywności
- senność i brak energii do pracy
- problemy z zasypianiem w nocy
- trudności z aktywnym zrelaksowaniem się i wyciszeniem myśli
Główną ideą tego masażu biurowego jest fakt, że to masażysta przyjeżdża do firmy i w wyznaczonym do tego pokoju tworzy mini gabinet relaksu (chill out room) można włączyć relaksującą muzykę, zapalić świece lub kominki do aromaterapii. Chodzi o to, aby pracownik zapomniał przez te kilkanaście minut, że jest w pracy i zupełnie się odprężył, zatem atmosfera wellness jest nieodzownym elementem masaży biurowych. Masaż wykonywany jest na specjalnych regulowanych fotelach do masażu lub typowych stołach do masażu. Trwa on od 10 do 15 minut i jest wykonywany przez ubranie (bez użycia środków poślizgowych) ze względu na warunki biurowe i ograniczony czas przerwy od pracy. Zdarza się także, po wcześniejszych ustaleniach, że masaż wykonywany jest na stole do masażu bezpośrednio na skórę i przy użyciu olejków lub kremów, jednak jest to o wiele rzadsza praktyka. Masaż poprzedzony jest zawsze krótkim wywiadem dotyczącym stanu zdrowia i dolegliwości bólowych. Obejmuje przeciążone pracą części ciała takie jak barki, lędźwia, kark, ramiona a czasami także nadgarstki i dłonie. Po masażu fotel jest zawsze dezynfekowany i przygotowany dla kolejnego pracownika.
Jakie są efekty?
- zmniejszenie bólu w obrębie przeciążonych pleców
- rozluźnienie sztywnych mięśni i stawów
- zmniejszenie lub likwidacja bólu głowy
- usunięcie ogólnego napięcia i nadpobudliwości
- zapobieganie powstawaniu powyższych dolegliwości
- obniżenie poziomu zmęczenia
- wzrost poziomu energii
- poprawa krążenia krwi i dotlenienia komórek organizmu
- lepsze dotlenienie tkanek
- regeneracja mięśni
- obniżenie poziomu kortyzolu i adrenaliny (zmniejszenie stresu)
- poprawa koncentracji i kreatywności
- wzrost motywacji do działania
- lepsze ogólne samopoczucie i większe zadowolenie z prac