Maderoterapia – kolumbijski masaż jako alternatywa w walce z cellulitem
Prawie każda kobieta, jak również znaczna część mężczyzn, zmaga się z cellulitem. Co to tak właściwie jest?
Ten termin po raz pierwszy użyto w 1920 roku do określenia „skórki pomarańczowej”. W medycznym środowisku określany jako lipodystrofia typu kobiecego, liposkleroza, guzkowe twardniejące zwyrodnienie tłuszczowe, zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej oraz panikulopatia obrzękowo-zwóknieniowo-stwardnieniowa. Są to stany patologiczne, które w zaawansowanym stadium mogą świadczyć o poważnych zmianach chorobowych. Cellulit to zmiany w tkance podskórnej spowodowane nierównomiernym zatrzymaniem tkanki tłuszczowej (cellulit tłuszczowy) lub nadmiernym gromadzeniem wody i toksyn w tkankach (cellulit wodny).
Do najczęstszych przyczyn powstawania cellulitu zaliczamy:
- brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia;
- przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu;
- problemy z krążeniem krwi i limfy;
- noszenie zbyt obcisłych ubrań;
- czynniki genetyczne, tj. płeć, rasa biała, skłonność do nieprawidłowego rozkładu tkanki tłuszczowej, skłonność do obrzęków;
- palenie papierosów, alkohol;
- wady postawy;
- zaburzenia hormonalne;
- zła dieta oraz stres;
- nadmierne zażywanie gorących kąpieli;
- jedzenie o nieregularnych porach.
Występuje on głównie w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej, czyli: uda, biodra, pośladki, ramiona.
Współczesna kosmetologia oferuje bardzo szeroki wachlarz zabiegów antycellulitowych, dzielą się one na medyczne, czyli np. mezoterapia igłowa, lipoliza, liposukcja, karboksyterapia, oraz kosmetyczne, np. endermologia, ultradźwięki, laseroterapia, fale radiowe, drenaż limfatyczny, masaż.
Poszukując jak najbardziej naturalnych oraz skutecznych metod walki z cellulitem, trafiłem na maderoterapię – autorską, holistyczną metodę pracy z ciałem łączącą manualne techniki masażu z intensywnym masażem za pomocą specjalnych, anatomicznie zaprojektowanych drewnianych narzędzi, stąd właśnie ta nazwa „madera” po hiszpańsku oznacza drzewo, czyli terapia drzewem).
Technika ta jest odkryciem i dużym zaskoczeniem w terapii antycellulitowej i ujędrniającej. Masaż ten to połączenie drenażu limfatycznego, manualnych technik masażu z intensywnym masażem za pomocą specjalnych, anatomicznie zaprojektowanych drewnianych narzędzi, które są dostosowane do kształtu ludzkiego ciała i mogą być stosowane bezpośrednio na skórze. Masaż ten wpływa na modelowanie ciała w znacznie krótszym czasie niż na przykład przy samym drenażu limfatycznym czy masażu bańką chińską. Zabieg ma na celu zredukowanie tkanki tłuszczowej, zmniejszenie cellulitu, ujędrnienie, wygładzenie i wymodelowanie ciała. Terapia, choć przeprowadzana za pomocą twardych, drewnianych narzędzi, jest bezbolesna i często określana jako głęboko relaksacyjna.
Maderoterapia ma swoje korzenie w Kolumbii, technika ta bardzo szybko stała się hitem wśród kolumbijskich kobiet, dotarła także w inne zakątki świata, od niedawna cieszy się też powodzeniem w Polsce. Maderoterapia wykorzystuje drewniane narzędzia, aby osiągnąć stymulację energetyczną i głęboki relaks, który przynosi głębokie odprężenie i spokój. Jest to terapia stworzona również dla szczupłych osób.
Masaż obejmuje takie partie ciała jak brzuch, uda i pośladki. Rozpoczyna się od masażu ręcznego, który pozwala zbadać tkankę i przygotować skórę do dalszej terapii, jednak jego najważniejszym celem jest wstępny drenaż limfatyczny, w dalszej kolejności aplikowany jest na skórę naturalny olejek. Następnie wykorzystujemy drewniane narzędzia o kształcie oraz rozmiarze dostosowanym do różnych części ciała, które oddziałują na cały organizm, wpływając przez to na naszą równowagę i pozytywną energię.
W skład ośmioelementowego zestawu narzędzi wchodzą:
- wałek drenujący na długim ramieniu – pomaga w udrożnianiu układu limfatycznego oraz „przepchaniu” zastojów wodnych;
- wałek księżycowy – rozgrzewa i wstępnie przygotowuje tkanki do dalszego masażu;
- wałek na długim ramieniu – oddziałuje na tkanki w trudno dostępnych obszarach ciała;
- wałek kolczasty – poprawia krążenie krwi, stymulując głębsze warstwy skóry i tkanki podskórnej, wpływa również na rozluźnienie mięśni i powięzi;
- wałek kasztanowy – dzięki swym ruchomym, owalno-spiczastym elementom pozwala wykonać głęboki i intensywny masaż, wpływający na rozbicie tkanki tłuszczowej;
- pucharek modelujący z rolką – modeluje oraz ujędrnia ciało;
- pucharek próżniowy – wykorzystuje efekt delikatnego masażu podciśnieniowego, który ma za zadanie stymulować kapilary limfatyczne do pracy;
- deska modelująco-drenująca – ostatni etap pracy, usuwa nadmiar płynów, kontroluje i modeluje ciało, wpływa drenująco i tonizująco na efekty masażu.
Masaż trwa 60–90 minut i przynosi następujące efekty:
- eliminacja cellulitu i nagromadzonego tłuszczu,
- modelowanie sylwetki,
- ujędrnienie skóry,
- zmniejszenie obwodów,
- poprawa elastyczności i wyglądu skóry,
- usunięcie martwego naskórka oraz nagromadzonych w naszym ciele toksyn,
- pobudzenie krążenia,
- dotlenienie tkanek, przyspieszając procesy odbudowy i regeneracji ciała,
- eliminacja zastojów limfatycznych,
- zwiększenie przemiany materii,
- przeciwdziałanie zanikom mięśniowym, zastojom i opuchliznom,
- redukcja stresu,
- odprężenie i ogólne wyciszenie organizmu.
Maderoterapia jest przeznaczona również dla szczupłych kobiet, które regularnie ćwiczą. W związku z dużym napięciem w tkankach cellulit występuje także u takich właśnie osób.
Dodatkowo efekt możemy wspomóc przez stosowanie kosmetyków antycellulitowych. W ich doborze powinniśmy zwrócić uwagę na skład. Kosmetyki takie powinny zawierać wyciągi roślinne bogate we flawonoidy, saponiny i garbniki. Wpływają one na uszczelnienia śródbłonka naczyń oraz poprawę przepływu krwi i limfy, co zapobiega przedostaniu się płynów do przestrzeni międzykomórkowych i przeciwdziała obrzękom. Do roślin charakteryzujących się takimi właściwościami należą: bluszcz pospolity, kasztanowiec zwyczajny, mniszek lekarski, algi morskie zielone i brunatne, arnika górska, miłorząb japoński, winorośl właściwa, krwawnik pospolity, rumianek pospolity, nostrzyk żółty, skrzyp polny, szałwia lekarska, lukrecja, ruta zwyczajna, nagietek lekarski, perłowiec japoński, gryka, iglica włoska, kozieratka, bylica boże drzewko, zielona herbata, brzoza brodawkowata, ostrokrzew kolczasty, glony.
Maderoterapia należy do nieinwazyjnych metod pracy z ciałem. Długotrwałe efekty widoczne są już po zaledwie 5 zabiegach i przy zastosowaniu odpowiedniej, zdrowej diety oraz wprowadzeniu aktywności fizycznej utrzymują się przez długi czas.