Jak zdrowo i szybko schudnąć po 50?

Im organizm bardziej posunięty w latach, tym trudniej jest zachować piękną, szczupłą sylwetkę. Hormony hulają, a metabolizm nieubłaganie zwalnia. Mniejsza aktywność fizyczna, która również przychodzi wraz z wiekiem, sprzyja szybkiemu odkładaniu się zbędnych kilogramów. Ponad to masa mięśniowa znacznie spada, co może dodatkowo utrudniać proces spalania niepożądanej tkanki tłuszczowej.

Wielu z was przekonało się, że zrzucenie zbędnych kilogramów w tym wieku może przynieść wiele problemów. Zrzucenie wagi nie jest już tak proste jak kilka czy kilkanaście lat temu, jednak jest wykonalne, dlatego nie warto się deprymować przez fakty, na które nie mamy wpływu. Złotym środkiem do sukcesu jest racjonalne i kompleksowe podejście do wytyczonego celu, nieco samodyscypliny i niezbędnej wiedzy, które to znacznie ułatwią zrzucenie zbędnych kilogramów. Niezmiernie ważne jest wiedzieć, jak zdrowo schudnąć po 50-tce, ponieważ źle przeprowadzona dieta i ćwiczenia mogą negatywnie odbić się na kondycji organizmu i powodować wielce kłopotliwy efekt jojo.

Z biegiem lat nasza aktywność fizyczna znacznie się zmniejsza, a czasem nawet poprzestajemy na niezbędnym minimum. W większości poruszamy się samochodem, wieczory i czas wolny spędzamy przed telewizorem lub komputerem, a o sporcie nie chcemy nawet słyszeć chyba, że w TV.

Masa mięśniowa zaczyna spadać po osiągnięciu 40 roku życia. Kłapciaste ciało nie jest jedyną konsekwencją takiego stanu rzeczy. Mięśnie są metabolicznie aktywne, co oznacza, że utrata ich masy wiąże się ze spowolnieniem metabolizmu. To z kolei prowadzi do wzmożonego odkładania tłuszczu. Warto zacząć trening siłowy minimum 2 razy w tygodniu. Ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu lub skorzystać z profesjonalnej siłowni.

Oprócz treningu siłowego dobrze jest wspomóc się także treningiem aerobowym, który pozwoli pobudzić metabolizm i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Spacery, bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance, orbitrek, bieżnia itp. możliwości jest całe mnóstwo, dlatego warto wybrać tę, która będzie sprawiała nam największą frajdę. Aby zminimalizować czas trwania redukcji, zwiększaj także spontaniczną aktywność fizyczną w ciągu dnia. Zamiast windy idź po schodach, do sklepu przejdź się na piechotę, a do pracy wybierz rower.

Nie bez powodu uważa się, że dieta to 70% sukcesu w procesie odchudzania. Nic nie dadzą długie godziny spędzone na siłowni, jeżeli zaraz po wyjściu z niej sięgniemy po pizzę czy inne wysokokaloryczne produkty. Opracuj zbilansowany plan żywieniowy oparty na chudym mięsie, produktach pełnoziarnistych, niskotłuszczowych, warzywach, owocach, a także orzechach. Aby usprawnić pracę metabolizmu, przejdź na pięć posiłków dziennie w zbliżonych odstępach czasu /najlepiej co 3-4 godziny/. Jeżeli nie wiesz, ile kalorii musisz spożywać, aby chudnąć, zajrzyj do internetowych kalkulatorów zapotrzebowania kalorycznego.

Jakich produktów należy unikać? W pierwszej kolejności odstaw wszystkie produkty wysokotłuszczowe, w tym niezdrowe przekąski i fast foody, a także wszelie słodycze. Nie daj się naciągnąć na produkty z napisem typu “fit”, zawsze sprawdzaj ich etykietę przed zakupem. Jeżeli jest w nich duża zawartość tłuszczu i cukru, nie kupuj. Nie podążaj na skróty i nie sięgaj po gotowe dania z supermarketów, gdyż są mało wartościowe a po ich spożyciu szybko ponownie poczujesz głód. Zacznij gotować na parze oraz piec zamiast smażyć w głębokim oleju.

Jeżeli czujesz, że samodzielne sporządzenie diety i planu treningowego jest za trudne, skorzystaj z pomocy specjalisty. Dietetyk wykona dla ciebie plan żywieniowy dostosowany do aktywności fizycznej, rodzaju pracy, możliwości zdrowotnych i fizycznych, a także preferencji smakowych i potencjalnych alergenów. To także znakomity sposób na pobudzenie motywacji i zwiększenie samodyscypliny, gdyż będąc pod czyimś okiem trudniej jest zrezygnować z wyznaczonych celów.

Nie zapominaj że wypoczynek i regeneracja ciała są tak samo ważne jak dieta czy trening. Należy zatroszczyć się o odpowiednią liczbę godzin snu i raz na jakiś czas wybrać się np. do sauny, która nie tylko pomoże odpocząć po ciężkich ćwiczeniach, ale także poprawi metabolizm i oczyści organizm z toksyn. Nie trenuj ponad miarę, wystarczą 2-4 tygodniowo. Trenuj ciężko, ale z głową. Znakomitą formą relaksu jest masaż, korzystaj z nich 2-4 razy w miesiącu.

Reklamy bombardują nas różnego rodzaju tabletkami na odchudzanie, które mają spalać tłuszcz. Tego typu obietnice należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ żadne suplementy diety nie są w stanie zastąpić zbilansowanej diety i odpowiednio dobranych ćwiczeń, spalą jedynie zawartość twojego portfela. Warto pamiętać, że zdrowe i racjonalne odchudzanie to klucz do wymarzonej sylwetki, która pozostanie niezmieniona przez długi, długi czas. Nagłe zrzucenie dużej ilości kilogramów to gwarancja przykrego efektu jojo, problemów zdrowotnych i demotywacji do ponownego podjęcia próby walki o wysmukłą figurę.

Podsumowując, odchudzanie to skomplikowany proces, który wymaga dużego samozaparcia i silnej motywacji. Nie zniechęcaj się, jeśli efekty nie będą przychodzić tak szybko jak sobie zakładasz. Idź małymi krokami, zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę z planem schudnięcia 10 kilogramów. Oszukaj swój mózg i zacznij od mniejszej liczby, a gdy już waga pokaże założoną liczbę, dostaniesz motywacyjnego kopa.