Jak samodzielnie wykonać masaż niemowlaka?

Nawet malutkie dziecko już wie, że troskliwy dotyk jest wyrazem miłości ze strony rodziców. Uspokaja, poprawia nastrój. Czasami jednak dotyk nie tylko przekazuje pozytywne uczucia, ale także może złagodzić drobne dolegliwości szkraba. Masowanie niemowlęcia to bardzo przyjemne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy.
Masaż jest dla malucha formą pieszczot, podobnie jak pocałunki i przytulanie. Dzieci, którym rodzice nie szczędzą czułości, są bardziej pogodne, pewne siebie i odporne na stres. Przez dalsze lata życia mają większe poczucie bezpieczeństwa i o wiele łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami.

Jest to również znakomity kapitał na przyszłość, ponieważ dziecko otoczone czułością wyrasta na osobę, która w naturalny sposób potrafi innym okazywać uczucia i ma większą szansę na stworzenie udanej rodziny.

Również doraźnie taki pełen miłości dotyk może przynieść pozytywne rezultaty. Na przykład masażem można uspokoić niemowlę, kiedy jest rozdrażnione, niespokojne albo nie może zasnąć, można przynieść mu ulgę z bólu brzuszka.
Regularne masowanie niemowlęcia nie tylko je odpręża, ale i usprawnia jego koordynację ruchową i zwiększa elastyczność mięśni. To ostatnie ma szczególne znaczenie, ponieważ dziecko po miesiącach spędzonych w łonie matki w pozycji embrionalnej zachowuje upodobanie do takiego ułożenia ciała jeszcze kilka miesięcy po narodzinach.

Dlatego jego mięśnie odpowiedzialne za zginanie rąk i nóg są lepiej rozwinięte niż te, które je prostują a masaż przywraca im pożądana równowagę. Ma on również dobroczynny wpływ na cały organizm – poprzez pobudzenie układu odpornościowego oraz krążenia i oddychania. No i bywa znakomitym remedium na bóle brzucha, np. te wywołane kolką.

Kiedy masować?

Przede wszystkim należy to robić delikatnie i z wyczuciem. Najlepiej robić to pomiędzy karmieniami (min. 30 minut po posiłku, żeby dziecko nie ulewało). Powinnaś być odprężona a twoje ruchy – spokojne, delikatne i płynne. Do masażu najlepiej użyć oliwki dla niemowląt.
Można też stosować olejek kokosowy albo z nasion winogron (tłoczone na zimno), jednak najpierw należy sprawdzić, czy dziecko nie jest na nie uczulone. W tym celu musisz posmarować wierzch jego dłoni odrobiną olejku i odczekać 30 minut – jeśli po tym czasie skóra się nie zaczerwieni to znaczy, że dziecko dobrze toleruje wspomniany produkt i możesz go stosować bezpiecznie.

Pamiętaj również, że dziecku podczas masażu powinno być miękko i cieplutko. Dlatego koniecznie przed rozpoczęciem działań rozgrzej dłonie pocierając je energicznie o siebie. Następnie wetrzyj w nie olejek i przystąp do masażu (unikaj aplikacji olejku bezpośrednio na skórę dziecka).

Jak masować?

Na bolący z powodu kolki lub zaparcia brzuszek niemowlaka zaleca się masaż polegający na ułożeniu obydwu dłoni, jedna nad drugą, w poprzek jego brzucha i przesuwaniu ich na przemian od góry do dołu. Czynność należy powtórzyć 6 razy – po 3 razy każdą ręką, trzy razy dziennie.
Możesz też wykonywać obiema rękami ruchy koliste zgodnie z ruchem wskazówek zegara – jedną dłonią zataczając półokrąg (od godz. 12 do 6) a drugą pełny krąg (od 6 do 6) dookoła pępka dziecka. W tym czasie nie odrywaj dłoni od brzuszka. Czynność powtórz 6 razy. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie stosować takiego masażu w trakcie ataku kolki ani u maleństwa, któremu jeszcze nie odpadła pępowina.

Odprężające działanie będzie miał natomiast masaż plecków. Połóż swojego szkraba na brzuszku a swoje dłonie na górnej części plecków dziecka, tuż przy karku. Następnie jedną rękę przesuwaj w dół, w kierunku przyległego boku, a drugą – w stronę drugiego.

W ten sposób stopniowo przemieszczaj dłonie na przemian, posuwistym ruchem po całych pleckach, aż do pośladków a później od pośladków z powrotem do karku. Możesz też masować nogi i rączki dziecka, przy okazji kciukiem delikatnie rozmasowując podeszwy jego stópek i wnętrze dłoni.
Taki masaż będzie dla was obojga wspaniałym doświadczeniem.