Dlaczego boli nas kręgosłup?

Kłopotom z kręgosłupem najczęściej winni jesteśmy sobie sami, ponieważ należycie nie dbamy o właściwą postawę na co dzień – podczas stania, chodzenia i siedzenia. Jedną trzecią naszego życia siedzimy w pracy z pochyloną głową, co prowadzi do migren, czy bólów barków. Ból kręgosłupa może być fazą wstępną zmian, które zachodzą w kościach, ścięgnach i włóknach nerwowych, co może doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń.

Jak pracować nad prawidłową postawą?

– łopatki łączymy, pierś lekko wysuwamy do przodu, głowa jest przedłużeniem linii ciała; gdy idziemy dodatkowo lekko spinamy pośladki, a brzuch wciągamy.

– siedzimy prosto. Oparcie dobrze dobranego krzesła powinno przytrzymywać odcinek lędźwiowy i piersiowy. Kość krzyżowa powinna znajdować się pod kątem prostym, siedzisko niezbyt głębokie i nie za miękkie.

– osoby pracujące przed komputerem powinny pamiętać, żeby monitor mieć na wysokości twarzy, a klawiaturę ustawioną pod skosem, wysuniętą do przodu. Spowoduje to, że nie będziemy nisko opuszczać głowy, więc nie nadwyrężymy mięśni szyi.

– bardzo ważne jest także łóżko, na którym śpimy. Materac powinien być twardszy, równy (wersalki i kanapy odpadają), pod głową grubszy jasiek (duża, puchowa poducha odpada). Lata spania na niewłaściwym łóżku mogą spowodować trwałą deformację kręgosłupa.

– wzmożone napięcie psychiczne powoduje napięcie mięśniowe. Niwelując jedno lub drugie pozbywamy się jednego lub drugiego.

Napięcie powstałe wzdłuż kręgosłupa zlikwiduje masaż.
Masaż pobudza układ krążeniowy i limfatyczny.
Dzięki niemu możemy poradzić sobie z migreną, bezsennością, nadwagą, problemami z przemianą materii i skórnymi.

Czasami jednak masaż nie jest wskazany, np. w przypadkach stanów zapalnych ogólnoustrojowych, owrzodzeń, ran, schorzeń nowotworowych, tętniaków, i wad serca.

Co zrobić, gdy nagle złapie nas ból w krzyżu?

– Jeżeli ból jest nagły i dynamiczny nie wolno robić masażu. Doraźnie kładziemy się na plecach w pozycji krzesełkowej, a w stanach ostrych odwiedzamy lekarza.
W domu, bez obaw, możemy wykonywać ćwiczenia Izometryczne.
Przykłady ćwiczeń:

– leżąc na plecach wciskamy łokcie i głowę w materac tak, aż klatka się trochę uniesie; brzuch wciągamy, wytrzymujemy do 5 sekund.

– kładziemy ręce na czole i siłujemy się – głowa do przodu, a ręce oporują. Pięć sekund. I to samo w bok (w jedną i drugą stronę) oraz w tył.

Gdy boli kręgosłup można też stosować zimne okłady (do kupienia w aptece) lub w awaryjnych sytuacjach przyłożyć na bolące miejsce „schabowego” z zamrażalnika.
Przede wszystkim ważna jest profilaktyka – czyli ruch – najlepiej na basenie, dobry również jest spacer, czy rower. Gdy mamy wady kręgosłupa odpada aerobik, bieganie, ćwiczenia na siłowni.