Czy ból migrenowy możemy powstrzymać masażem?

Wielu cierpiących na migrenę znajduje ulgę i skuteczną profilaktykę dzięki różnym technikom masażu. Jeśli cierpisz na migreny, znasz aż za dobrze czas stracony z powodu bólu, nudności, nadwrażliwości na światło i ogólnego złego samopoczucia.

Leki mogą powstrzymać migrenę w pół drogi, przede wszystkim te zażyte na początku ataku. Unikanie bodźców wyzwalających, które mogą zawierać wszystko od kofeiny, czekolady po alkohol, pszenicę lub nabiał, także pomaga dotkniętym przez migrenę unikać choroby tak często jak to możliwe. Jednak wielu ludzi decyduje się iść w kierunku medycyny niekonwencjonalnej , aby pomogła ona łagodzić ataki i zapobiegać migrenom. Masaż wielokrotnie udowodnił, że jest silną opcją dla tradycyjnych leków na polu zapobiegania migrenom.

Wskazano kilka różnych technik masażu, które pomagają cierpiącym na migrenę pokonać chorobę. Różne metody działają (lub nie działają) u różnych ludzi i większość chorych równolegle prowadzi terapię masażem i tradycyjne leczenie, żeby uzyskać jak najlepsze efekty. W zależności od typu i częstotliwości Twoich migren, jedna lub więcej z poniższych technik może okazać się przydatna dla Ciebie.

Masaż klasyczny, rozluźnia mięśnie ciała poprzez nacisk i rozciąganie. Masażysta skupia się na obszarach ciała, które przenoszą napięcie lub wydają się naprężone lub pełne uczucia dyskomfortu i używa nacisku i ugniatania, aby złagodzić napięcie i zapewnić uczucie ogólnego odprężenia i rozluźnienia sztywnych mięśni.

Jeśli Twoje migreny są wynikiem napięcia skupionego w konkretnej części ciała (zwykle w szyi lub ramionach), masaż klasyczny, który rozluźni te sfery, może stanowić łagodzące leczenie.

Masaż neuromięśniowy jest podobny do masażu tkanek głębokich. Masażysta stosuje nacisk o nasileniu umiarkowanym do głębokiego w „punktach wyzwalania” ciała – określonych obszarach w obrębie mięśnia, które często reagują bólem na dotyk, kiedy są naciskane.

Leczeniem przy użyciu punktów wyzwalania polega na złagodzeniu uciśnięcia nerwów (ściśnięte nerwy byłyby przyczyną dla której punkty spustowe bolą po naciśnięciu) i rozluźniony nerw powinien z kolei pomóc ciału zmiejszyć napięcie.

Następną techniką, jest masaż czaszkowo–krzyżowy, gdzie nacisk stosowany przez masażystę jest skupiony na czaszce i skórze głowy. Poprzez uspokojenie zakończeń nerwowych w czasie masażu, terapeuta rozluźnienia je i dzięki czemu nie wysyłają tak silnych fal bólu.

Jeśli masaż czaszkowo–krzyżowy nie pomoże w przypadku Twojej migreny, możesz spróbować przenieść się na refleksologię. Refleksologia skupia się na punktach nacisku na podeszwach stóp. Według tej metody stopa jest podzielona na obszary odpowiadające różnym sektorom ciała.

Poprzez pobudzanie tych punktów na stopach, można rozluźnić mięśnie, które przenoszą dużo stresu lub napięcia. Ponieważ obejmuje to stosowanie nacisku na stopy, wiele osób odkryło, że można się tego nauczyć i stosować wersję tej terapii na sobie, zarazem czyniąc ją mniej kosztowną i bardziej dostępną jako narzędzie zapobiegania bólowi już na początku ataku.

Kolejną techniką jest akupresura i blisko z nią związana akupunktura. Akupresura, jak refleksologia, może być opanowana i praktykowana przez cierpiących na migrenę. Ta technika obejmuje stosowanie nacisku opuszek palców na określone punkty głowy, szyi lub rąk.

Poprzez stosowanie nacisku, a następnie zwalnianie go w konkretnym rytmie doprowadza się do rozluźnienia specjalnych nerwów odpowiedzialnych za przesyłanie bólu migrenowego. Jeśli akupresura przynosi Ci ulgę, polecam poszukać licencjonowanego terapeutę specjalizującego się w akupunkturze.

Taki terapeuta spróbuje uwolnić napięcie ciała poprzez bezbolesne umieszczanie igieł w punktach akupunktury na całym ciele.

Jeśli zdecydujesz się na którąś formą masażu, aby znaleźć ulgę w migrenach, nie zapomnij o skonsultowaniu się z lekarzem, aby być pewnym bezpieczeństwa swojego wyboru. Zawsze szukaj sprawdzonych terapeutów.

Co najważniejsze, zachowaj otwarty umysł, jeśli jedna technika Ci nie pomoże, spróbuj innej.