Chcesz być zdrowsza, masuj stopy

Bóle głowy, infekcje górnych dróg oddechowych, bezsenność – likwidację takich m.in. dolegliwości daje refleksoterapia.

Refleksoterapia to leczniczy masaż stóp. Znajdują się na nich punkty i obszary przyporządkowane poszczególnym narządom. Jeśli praca któregoś jest zaburzona, wystarczy odpowiednio uciskać określone miejsca na podeszwach, grzbiecie lub krawędzi stóp, by samopoczucie uległo polepszeniu.

Na początku XX w. amerykański laryngolog William Fitzgerald na podstawie starych zapisków uzdrowicieli z Japonii, Chin oraz Egiptu i opisał przebieg dziesięciu kanałów, którymi energia przepływa przez nasze ciało od głowy do dłoni i stóp. Zauważył, że przez nacisk wybranych miejsc na stopach można pozbyć się wielu dolegliwości np. bólu głowy. Współcześni eksperci, czyli praktycy od leczniczego masażu stóp, wiedzą, że właśnie na stopach, dłoniach i twarzy znajdują się zakończenia nerwowe zwane receptorami, które odpowiadają poszczególnym organom i są z nimi połączone kanałami opisanymi przez Fitzgeralda. Pobudzenie receptora na stopie powoduje uwolnienie energii, która stymuluje chory narząd do samoleczenia.

Masaż stóp można wykonać samodzielnie, można też poprosić o to kogoś z rodziny czy przyjaciół, ale najlepiej oddać się w ręce specjalisty. Przed rozpoczęciem zabiegu terapeuta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad zdrowotny. Jeśli cierpimy na przewlekłe schorzenia, powinniśmy zapytać swojego lekarza, czy możemy skorzystać z refleksoterapii. Powinniśmy też poinformować terapeutę o tych chorobach, bo refleksoterapia czasami może zakłócić wchłanianie leków.

Podczas właściwego zabiegu pacjent układa się wygodnie na łóżku, a terapeuta bierze w dłonie stopy: najpierw prawą, a potem lewą. Ponieważ parzyste narządy (np. nerki) mają swe receptory na obu stopach, trzeba wymasować obie nogi, by uzyskać pozytywną reakcję organizmu.

Masaż rozpoczyna się od czubków palców, następnie uciskane są kolejne partie stóp. Początkowo zabieg jest bardzo przyjemny, potem ucisk staje się nieco silniejszy. Gdy terapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi – czujemy ból, czasem dotkliwy i nieprzyjemny. Terapeuta musi to miejsce odpowiednio wymasować: we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą. Może uciskać stopę palcami lub ugniatać ją dłonią zaciśniętą w pięść. Po zwykle 30-minutowym masażu leczniczym przychodzi czas na relaks, czyli delikatny masaż opuszkami palców. Na koniec terapeuta zazwyczaj naciera stopy olejkiem, np. z drzewa herbacianego.

Po pierwszych masażach organizm oczyszcza się z toksyn i chce je jak najszybciej wydalić wraz z moczem. Reakcją na masaż może być pobudzenie, ale też senność. Przy zwykłym bólu głowy ulgę możemy odczuć natychmiast, ale zazwyczaj potrzebujemy 12-14 zabiegów, aby bóle głowy przestały nas nękać. Refleksoterapii wolno poddawać się najwyżej trzy razy w tygodniu. Metoda ta jest dobrym uzupełnieniem terapii konwencjonalnej. Lecznicze masaże akupresurowe można stosować nawet u małych dzieci, pamiętajmy jednak, że masaż bywa nieprzyjemny i może sprawiać ból – nie każde dziecko to zniesie. Seans wykonany przez specjalistę kosztuje od 80 do 120 zł.

Wskazania: bóle kręgosłupa, schorzenia zatok, bóle głowy, migrena, bezsenność, problemy z przemianą materii, niestrawność, zgaga, infekcje górnych dróg oddechowych, choroby kobiece, nadwrażliwe jelita, infekcje pęcherza moczowego, egzemy.

Przeciwwskazania: żylaki, osteoporoza, cukrzyca, choroby zakaźne, zaawansowana grzybica i owrzodzenia stóp, ostre i przewlekłe infekcje z wysoką gorączką.