Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, terapia

Bulgotanie, przelewanie się, burczenie i kotłowanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również budzące niepokój objawy. Mogą występować w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny i naturalny skutek działania organizmu. Najczęściej wiążą się z uczuciem głodu bądź gromadzącymi się w nadmiernych ilościach gazami jelitowymi. Bulgotanie może pojawić się również po jedzeniu. Czasami „dziwne”, głośne dźwięki mogą świadczyć o poważnych schorzeniach – zaburzeniu pracy jelit i wskazywać na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Czemu zatem burczy w brzuchu?

Objawy bulgotania i burczenia w brzuchu 

Bulgotanie w brzuchu stanowi dosyć częstą dolegliwość. Często bulgotaniu towarzyszy uczucie pełności, wzdęcia, gazy i przelewanie w jelitach. Badani skarżą się również na pojawiające się nudności. Powyższe objawy zazwyczaj nie świadczą o poważnych problemach, ale nie można ich wykluczyć. Głośne odgłosy z jelit i ciągłe przelewanie w brzuchu mogą bowiem świadczyć o chorobach układu pokarmowego. Jeżeli zatem trwają długo i są powodem dyskomfortu, należy skonsultować je z lekarzem celem ustalenia przyczyny i postawienia diagnozy.

Co wywołuje bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach?

Bulgotanie w brzuchu, przelewanie się w jelitach i głośne, ciągłe burczenie może być spowodowane wieloma czynnikami. Przeważnie objawy te związane są z naturalną reakcją organizmu przed jedzeniem. W takiej sytuacji odgłosy w brzuchu mogą zwiastować pojawienie się uczucia głodu. Przyczyną tego jest fakt, że jelita ciągle pracują, nawet kiedy są puste, a dźwięki bulgotania związane są z ich motoryką. Przelewanie w jelitach może pojawić się również po posiłku. Uczucie przelewania wody wówczas związane z mieszaniem się treści pokarmowej z kwasami żołądkowymi. Kolejną, przyczyną bulgotania i burczenia w brzuchu mogą być zalegające w jelitach gazy, które podczas naturalnych skurczów wydają niechciane odgłosy – krępujące, głośne dźwięki. Ruchy perystaltyczne jelit są nieprzerwane, jednak w sytuacji, gdy żołądek jest pusty dźwięki są głośniejsze, aniżeli wtedy, kiedy wypełniony jest treścią pokarmową. Uczucie przelewanie może wiązać się również z niestrawnością i jedzeniem niezdrowej żywności, wówczas objawom może towarzyszyć ból żołądka i wzdęcia. Należy zatem wskazać, że najczęstszą przyczyną bulgotania w brzuchu jest głód jak i zła dieta.

Bulgotanie i przelewanie może też świadczyć również o chorobach. Uczucie przelewania i burczenia w brzuchu oraz jelitach może być powiązane z chorobą wrzodową. Wówczas dźwięki występują zazwyczaj po jedzeniu. Odgłosy pojawiają się około 1 do 3 godzin po posiłku. Ponadto, schorzenie wiąże się z pojawieniem się dokuczliwości i bólami brzucha. Inną przyczyną przelewania w jelitach może być nietolerancja pokarmowa (zazwyczaj laktozy). Dokuczliwości w tym przypadku związane są z niedoborem lub brakiem enzymów rozkładających laktozę. Powoduje to jej zaleganiem w przewodzie pokarmowym, przez co staje się pożywką dla bakterii, które wytwarzają dodatkowe gazy. Efektem tego jest głośne przelewanie w jelitach. Ponadto, przyczyną bulgotania w brzuchu może być również choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego, a także zwykła biegunka.

Jak pozbyć się burczenia i przelewania w brzuchu?

Leczenie przelewania i bulgotania w brzuchu zależy od przyczyny, która je wywołuje. Jeżeli częste bulgotanie w jelitach jest wynikiem niestrawności lub nietolerancją pokarmową, zlikwidowanie krępujących dolegliwości możliwe jest poprzez zmianę diety i wyeliminowanie z niej niektórych produktów spożywczych. Warto również pomyśleć o odpowiednim odżywianiu (regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie o stałych porach i dokładne przeżuwanie kęsów jedzenia). Należy podkreślić, że najczęstszą przyczyną wzdęć i nabrzmiałego brzucha są napoje gazowane, dlatego powinny być wyeliminowane, a dieta powinna być lekkostrawna. W sytuacji, kiedy przyczyną namiaru gazów w żołądku jest choroba wrzodowa, konieczne jest regularne spożywanie posiłków, a także odstawienie wszelkich używek, takich jak papierosy, kawa i alkohol. W przypadku zaawansowanej choroby nieodzowne może się okazać leczenie farmakologiczne, a nawet zabieg chirurgiczny. Zapalne choroby jelit, w tym schorzenie Leśniowskiego-Crohna i zespól jelita drażliwego, leczy się zdecydowane trudniej. Z tego powodu ciągłe, głośne bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach powinno skłonić nas do konsultacji lekarskiej. Odpowiednia diagnoza bowiem umożliwia rozpoczęcie właściwego leczenia i eliminację krępującego problemu.

Najlepszą formą leczenia dolegliwości żołądkowych jest odpowiednia profilaktyka. Znakomite efekty uzyskuje się stosując odpowiednie suplementy diety. Należy zwrócić uwagę aby suplementy posiadały certyfikaty potwierdzające ich działanie. Na wyróżnienie zasługują produkty firmy LR Health & Beauty, zwłaszcza suplementy PRO 12 (zestaw 12 szczepów bakterii jelitowych), Colostrum (wzmacnia odporność organizmu).