Co zrobić aby cieszyć się zdrowym kręgosłupem przez długie lata?

Wielu z nas boryka się z bólem kręgosłupa i licznymi problemami, które są jego następstwem, dla wielu jest to wręcz choroba zawodowa a wielu uważa, że jest to wręcz choroba cywilizacyjna.

Dlaczego bolą nas plecy?

To pytanie zadajemy sobie często, najczęściej gdy ból już nas dopadnie, a przecież bólu i dyskomfortu z nim związanego można uniknąć. Nieprawidłowa postawa ciała powoduje nacisk na dany obszar, co prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych. Tylko właściwe ułożenie ciała gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego układu ruchu.

Jeśli dany obszar ułożony jest niepoprawnie (np. miednica), pociągnie za sobą niepoprawne ustawienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, w konsekwencji dojdzie do nadmiernego wygięcia ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a następnie może wystąpić nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym (garbienie się), następnie bóle karku, a ostatecznie nawet migreny i zawroty głowy. Jak widzimy, uszkodzenie jednego obszaru konsekwentnie pociąga za sobą kolejne, dlatego tak ważne jest prawidłowe ułożenie całego ciała.
Oprócz nieprawidłowego ułożenia i wadliwej postawy problem stanowi nadmierne obciążenie kręgosłupa i otaczających go mięśni, taki wpływ ma praca siedząca.

Jeżeli długo pozostajemy w nieodpowiedniej dla kręgosłupa pozycji, np. kucając przy wygiętych plecach czy podnosząc ciężkie przedmioty przy nieodpowiednim ułożeniu kręgosłupa, niechybnie przybliżamy się do urazu. Każdy, nawet niewielki ruch powinien być pod kontrolą i wykonywany w prawidłowy sposób, czyli na prostych plecach.
Powinniśmy również częściej zmieniać pozycję i mobilizować kręgosłup. Przykładowo po godzinie pracy przy biurku, podnosimy się, robimy luźny skłon, staramy się zwinąć kręgosłup w „koci garb”. Pozwala to zresetować kręgosłup czyli na nowo ustawić kręgi w odpowiednim położeniu i wrócić do prawidłowego stanu, unikając tym samym napięć, spowodowanych w głównej mierze poprzez utrzymywanie jednej i tej samej postawy przez dłuższy czasu.

W jaki sposób nie dopuścić do powyższych dolegliwości?

Jeśli ból nie jest ostry i przenikliwy i nie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie, powinniśmy skoncentrować się na czynnościach opisanych powyżej.

Znakomitym rozwiązanie jest wybranie się na masaż, w celu rozluźnienia napiętych mięśni, co zapewne przyniesie odczuwalną ulgę. Przydatny jest również basen i sauna, gdyż zarówno woda, jak i ciepło działają rozluźniająco. Pamiętajmy aby nieodłącznym elementem treningu, było również rozciąganie całego ciała.
Jeśli natomiast sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy (ból mocno ograniczający prawidłowe funkcjonowanie), najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do ortopedy.

Reasumując, właściwa postawa oraz prawidłowe wzorce ruchowe to fundamentalia w walce o zdrowy kręgosłup. Kategorycznie należy unikać niewłaściwego ułożenia ciała, nadmiernego obciążenia w nieodpowiednich pozycjach i pogłębiania złych wzorców ruchowych. Ponadto warto zadbać o higienę pracy, ograniczyć stres, wprowadzić mądrze zaprogramowany trening oraz do codziennego rytuału dołożyć odnowę biologiczną.

Optymalne miejsce pracy i właściwa postawa nie powinny Cię jednak skłonić do pracy bez przerw. Kręgosłup źle znosi bezruch. Warto zatem mniej więcej co godzinę poświęcić kilka minut na oderwanie się od krzesła, przejście paru kroków, wykonanie kilku prostych ćwiczeń lub zwykłe przeciągnięcie się – modelowo 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Stosując powyższe zasady możecie być pewni, że bóle pleców odejdą w zapomnienie, a kręgosłup będzie cały i zdrów.